Oasis Dijital: Bizimle İletişime Geçin En Kaliteli Hizmetler

App Store Optimization (ASO) Nedir?

İçeriğimizi Paylaş

App store optimization (ASO) nedir, ne işe yaramaktadır gibi konular araştırılmakta ve merak edilmektedir. ASO, mobil uygulamaların günden güne artması ve bu uygulamaların kullanıcılara ulaştırılması için tercih edilen bir optimizasyon işlemidir. Uygulama marketlerinde bulunan yüzlerce uygulama arasından en öne çıkmak ve birçok kullanıcının bu uygulamaları indirmesini sağlamak için, ASO büyük önem taşımaktadır. APP store veya Play store uygulamaları, uygulamaların nasıl sıralandığı ve hangi faktörlere bağlı olarak ilk sıralara yerleştiği konusu gizli olarak tutulmaktadır. 

ASO ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

ASO ve SEO arasındaki benzerliklerin yanı sıra birçok farklılıkta bulunmaktadır. Anahtar kelime kullanımı ve optimizasyon bakımından benzerlik gösteren bu işlemler, etiketlendikleri alana bağlı olarak farklı özelliklere sahiptir. Aralarında bulunan farklılıklardan bahsedilecek olursa;

  • SEO’da web siteler için optimizasyon işlemi gerçekleştirilirken, ASO’da mobil uygulamaların optimizasyon işlemleri gerçekleşir.
  • Bu optimizasyon işlemleri arasındaki farklılıklar sıralama faktörlerinde de görülmektedir. SEO’da site hızı ve sayfa başlıkları gibi faktörler oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ancak ASO’da açıklaması ve yorumları, uygulama başlığı gibi faktörler önemlidir.

App Store Sıralama Faktörleri

App store optimization (ASO) nedir ve uygulamalar açısından önemi oldukça araştırmaktır. Bu optimizasyon işleminde uygulamalar ve oyunlar bazı kriterlere göre sıralanmaktadır. Her geçen gün artmakta olan uygulamalar kullanıcılara pek fazla güven vermemektedir. Bu nedenle indirilecek olan uygulamaların veya oyunların iyi bir şekilde seçilmesi belli niteliklere bağlıdır. APP Store veya Play storedan uygulama indirecek olan kişiler, genellikle kullanıcı yorumlarına ve uygulamaların ilk sırada yer almalarına bakmaktadır. ASO’da uygulamalar belli sıralama ölçütlerine göre sıralanmaktadır. Bu ölçütlerden bahsedilecek olursa;

  • İlk sırada yer alan sıralama ölçütü uygulamanın başlığıdır. Uygulamaya başlığının özgün olması ve bu adın uygulama ile alâkalı, ilgi çekici olması gerekir. Kullanıcılar uygulama marketlerinde arama yaparken ilgi çekici başlıklara dikkat etmektedir. Uygulama başlığı seçiminde karakter sınırı söz konusudur. Bu sınır APP storede 30 karakterken, Google play storede 50 karakterdir.
  • Bir diğer sıralama ölçütü uygulamanın açıklamasıdır. Uygulama açıklaması kullanıcılara uygulamanın ne ile ilgili olduğu konusunda bilgi vermektedir. Açıklamanın uygulamanın meta verileri açısından önemli olduğu unutulmamalıdır. Açıklama kısmında anahtar kelime kullanımı doğru olarak seçilmeli ve iyi bir şekilde optimizasyon işlemi gerçekleştirilmelidir. Uygulama açıklaması kısmında spam kelimeler bulunmaması ve yapılan açıklamanın oldukça etkili ve bilgi verici olması gerekir. Açıklama kısmının da 4000 karakter kadar bir sınırı vardır.
  • Kullanıcıların dikkatini çeken ve uygulama mağazalarında öne çıkmasını sağlayan bir diğer kriter ise uygulama simgesidir. Kullanılacak simgenin uygulama ile alâkalı olması, ilgi çekici ve benzersiz olmasına dikkat edilmelidir.
  • Uygulamanın nasıl olduğu ve içeriğinde nelerin bulunduğuna dair görsellerin uygulama mağazalarına eklenmesi, indirilmeleri büyük ölçüde artırmaktadır. Uygulamanın özelliklerinin daha iyi şekilde anlaşıldığı video veya görsellerin eklenmesi kullanıcıların dikkatini çeken unsurlardandır. Ayrıca tabletler, mobil cihazlar ve bilgisayarlar için ayrı ayrı fotoğraf ve videoların yüklenmesi kullanıcılar açısından avantajlı olmaktadır. APP storede 30 saniyeye kadar video yüklenebilme özelliği bulunur.
  • En önemli sıralama ölçütleri arasında derecelendirme ve yorumlar yer alır. Çünkü birçok kullanıcı uygulama ve oyunları indirmeden önce, uygulamayı indiren kullanıcıların yorumlarına ve sahip olduğu derecelendirme puanına bakmaktadır. Aynı zamanda uygulama hakkında yapılan yorumlar ya da yetkili kişiler tarafından verilen cevaplarda, kullanıcıların bu uygulamayı indirip indirmeme konusundaki kararlarına etki etmektedir. Kullanıcılar ile yakından ilgilenen uygulama sahipleri her açıdan avantajlıdır.
  • Uygulamanın doğru kategoriye eklenmesi de sıralama ölçütlerini etkileyen faktörlerdendir.

App store optimization (ASO) nedir ve hangi sıralama ölçütlerine göre optimizasyon işlemi yapılır gibi sorulara aranan cevaplar çok net bir şekilde açıklanmıştır. Uygulama optimizasyonu işlemlerinin iyi bir şekilde gerçekleşebilmesi için, ASO kavramının net olarak anlaşılması gerekir.

Vien Dijital Bülteni

Abone Olun Ve İçeriklerimizden Haberdar Olun!

Daha Fazla İçerik

Yeniden Pazarlama (ReMarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama nedir açıklanacak olursa, diğer adı remarketing olan bu terim pazarlama alanında popülerdir. Genellikle web sitelerine veya e-ticaret sitelerine giren ziyaretçilerin istenilen aksiyonu neden

Ürün Konumlandırma Nedir?

Ürün konumlandırma nedir sorusu pazarlamacılar için oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Yeni bir ürünü pazara sokma aşamasında ya da pazardaki mevcut ürünün satışı konusunda, bu