Oasis Dijital: Bizimle İletişime Geçin En Kaliteli Hizmetler

Bambaşka Bir Dünya; Metaverse

İçeriğimizi Paylaş

Bambaşka bir dünya; metaverse konusu, son zamanlarda bu dijital dünyanın popüler olması ile oldukça merak edilmektedir.  Son 30 yılda dijital ortamda, teknoloji alanında ciddi atılımlar meydana gelmiştir. Yapılan teknoloji devrimi ile artık her işin internet ortamında daha kolay bir şekilde halledilmesi sağlanmaktadır. Alışveriş, oyun ve birçok işlemin dijital ortamda istenilen karşılığı bulunmaktadır. Birbirinden kopuk olarak gerçekleşen işlemlerin sanal bir dünyada birleşmesi, ilk başlarda çok imkansız gibi görünse de artık Metaverse ile mümkündür.

Metaverse Nedir?

 Sanal gerçeklik cihazları kullanılarak Metaverse’de birçok işlem gerçekleştirilir. Alışveriş yapmak, oyun oynamak, kafeye gitmek ve para harcamak gibi işlemler sanal gerçeklik cihazları ile çok farklı bir şekilde görülmektedir. Günümüzde birçok büyük şirket yeni nesil internet olarak adlandırılan bu sanal aleme firmalarını adapte ederek, ciddi gelirler elde etmeyi amaçlamaktadır. Gelecekte nasıl bir yaşam bizi bekliyor gibi bir soru ile karşı karşıya kalan kişilerin Metaverse ile tanıştıktan sonra, gelecek ile ilgili düşünceleri ciddi anlamda değişmiştir. Çünkü sanal ortamın bu kadar gelişmesi ve birçok işlemi içerisinde bulunduran bir evrenin varlığı, etkileyici şekilde insanları kendine çekmektedir. Birçok kişinin kendilerini temsil eden avatarlar ile sanal ortamda buluşup bir yerlerde oturmaları, alışveriş yapmaları ve ev ziyaretlerinde bulunmaları gibi işlemler ilk başlarda çok tuhaf karşılanmaktaydı. Ancak Metaverse bunu kullanıcılara sağlayarak, yepyeni bir dünyanın kapılarını açtı. Şimdilik çalışmalar devam etmektedir. Çok kısa bir zaman diliminde Metaverse tüm kullanıcılarına vaat ettiği sanal evreni sunacaktır. Belki de gelecek sandığımız kadar uzakta değildir.

Metaverse İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Metaverse evren ötesi anlamına gelmektedir. İlk kez 1992 yılında Snow Crash adını taşıyan cyberpunk&bilimkurgu türünde ki romanda, sanal evren olarak nitelendirilmiştir. Birçok insanın kendilerini temsil etmesi için oluşturdukları avatarların birbiriyle etkileşimde oldukları sanal bir evreni ifade etmektedir. Sürekli olarak açık olan sanal bir ağdır.

Nasıl Bir Dijital Dünya Geliyor?

Bambaşka bir dünya; metaverse konusunun yanında gelecekte nasıl bir dijital dünyanın kullanıcıları bekliyor olduğu da, merak uyandıran konular arasında yer almaktadır. Metaverse kavramı ilk olarak bir bilim kurgu romanından çıkmış olmasına rağmen üzerinde çalışmalar yapılmaya devam eden sanal evreni ifade etmektedir. Mevcut çalışmanın olmasına rağmen halen netleşmiş bir durum söz konusu değildir. Metaverse’den arsa alanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu duruma karşı Facebook Reality Labs’ı yöneten Andrew Bosworth , böyle büyük bir çevrimiçi dünyayı çalışır hâle getirmek için teknik birçok engelin bulunduğu ve çalışmaların devam ettiği takdirde, 10 ila 15 yıl içerisinde tamamen hayata geçirileceğinden bahsetmektedir. Metaverse ile birbirinden farklı özellikleri bulunan dijital bir dünyanın kapıları kullanıcılar için açılmaktadır. Gerçek dünyada kazanılan paraların dijital ortamda harcanabildiği ve aynı zamanda dijital ortamdaki paralarında gerçek dünyaya aktarılabildiği bir sistemi kapsamaktadır. Metaverse’de yapılan işlemlerin silinmemesi de kalıcı olması bakımından oldukça önemlidir. Tıpkı gerçek dünyada yapılan işlemlerin bir sonraki gün devam ettiği gibi, bu dijital dünyada da işlemler kaldığı yerden devam etmektedir. Oturum kapansa dahi işlemlerin durması söz konusu değildir. Aynı zamanda birçok sanal dünyanın birbirine bağlantılı olması da mümkündür. Kişilerin sahip oldukları avatarlar, bu sanal alemlerde istedikleri şekilde işlem yapabilirler.  Gerçek dünyada olduğu gibi sanal alemde de tüm işlemlerin gerçekleşebilmesi, Metaverse ile mümkündür. Tüm bu özelliklerinden dolayı oluşturulan dijital dünya, günümüzde insanlar tarafından ilgi ile takip edilmekte ve bu alandaki gelişmeler oldukça merak edilmektedir.

Vien Dijital Bülteni

Abone Olun Ve İçeriklerimizden Haberdar Olun!

Daha Fazla İçerik

Yeniden Pazarlama (ReMarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama nedir açıklanacak olursa, diğer adı remarketing olan bu terim pazarlama alanında popülerdir. Genellikle web sitelerine veya e-ticaret sitelerine giren ziyaretçilerin istenilen aksiyonu neden

Ürün Konumlandırma Nedir?

Ürün konumlandırma nedir sorusu pazarlamacılar için oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Yeni bir ürünü pazara sokma aşamasında ya da pazardaki mevcut ürünün satışı konusunda, bu