Oasis Dijital: Bizimle İletişime Geçin En Kaliteli Hizmetler

Düşük Kalite Puanı ve Yüksek TBM Nasıl Optimize Edilir?

İçeriğimizi Paylaş

Düşük kalite puanı ve yüksek TBM nasıl optimize edilir, sorusunun cevabı karışık gibi görünse de aslında oldukça nettir. Google ADS arama ağı reklamlarında çok sık karşılaşılan, optimize edilmediğinde bir sorun teşkil eden duruma düşük kalite puanı denmektedir. Düşük kalite puanları yüksek tıklama maliyetlerini ortaya çıkarmaktadır. Bu durum nedeniyle yatırım getirisi de azalmaktadır. Düşük kalite puanlarının önüne geçmek ve bu durumu etkili bir şekilde çözmek için yapılacak en önemli nokta, doğru anahtar kelimelerin kullanılmasıdır. Bir arama ağı kampanyası veya bir reklam oluştururken kazandıran anahtar kelimeleri bulmak, en iyi tıklamayı getirecektir. Bir reklam kampanyasında kullanılan anahtar kelimelerin çokluğu herhangi bir şey ifade etmemektedir. Alakasız olarak kullanılan anahtar kelimeler, reklama tıklama getirmeyecektir. Bu durumun sonucunda da düşük kalite puanları ile karşılaşacaktır.

Düşük Kalite Puanı Ne Anlama Gelir?

Bir arama ağı kampanyası başlatılırken ve büyük bir reklam kampanyası oluşturulurken en çok tıklanma ve iyi görünme durumlarının yaşanması beklenir. Ancak bu kampanyalarda kullanılan anahtar kelimelerin özensiz ve çok fazla seçilmesi, reklam kampanyası ile alâkalı olmayan ve birbiriyle eşleşmeyen anahtar kelimelerin varlığını da artıracaktır. Bu durum reklam kampanyasının düşük kalite puanı almasına ve çok fazla görünmemesine neden olur. Böyle bir durumda düşük kalite puanları alan reklam kampanyaları, bu sefer yüksek TBM maliyetleri ile karşılaşır. Yani her geri dönüşümün, maliyet bakımından yüksek olacağı anlamına gelmektedir. Düşük kalite puanı ve yüksek TBM nasıl optimize edilir, sorusunun cevabı aslında oldukça nettir. Kazandıran ve en çok tıklamaya sahip olan anahtar kelimeler reklamla eşleşirse, bu durum tam tersine kullanılan anahtar kelimelerin reklamla ilişkili olmasına yardımcı olur. Özellikle reklam kampanyalarıyla alakası olmayan fazlaca anahtar kelimeleri kullanmak yerine daha az veya tek bir anahtar kelime kullanmak, reklamların görülme olasılığını daha fazla artıracaktır.

Bu Durumda Ne Yapabilirim?

Düşük kalite puanı ve yüksek TBM nasıl optimize  edilir konusu hakkında birçok araştırma ve öneri bulunmaktadır.  Bu durumun en iyi şekilde optimize edilmesi ve iyileştirilmesi için kullanılan en etkili yöntem, her reklam kampanyası için farklı anahtar kelime grubu oluşturmaktadır. Birden fazla reklam kampanyası sunan firmalar için farklı anahtar kelime grupları oluşturmak, reklamların düşük kalite puanı almasına engel olur. Bunun sonucunda ise TBM’lerini düşürür. Önceden de bahsedildiği gibi az sayıda anahtar kelime kullanımı ve konuyla alâkalı olan kelimelerin seçilmesi, düşük kalite puanı alınmasına engel olmaktadır. Daha anlaşılır bir şekilde açıklanacak olursa, reklamların görülme olasılığını en üst düzeye çıkarmak ve alâka düzeyini optimize edebilmek için, verilecek reklam grupları için farklı anahtar kelime grupları oluşturmak yapabilecek en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Reklam gruplarında birçok spesifik kelime kullanılabildiği gibi tek bir kelime kullanarak da kalite puanını yükseltme imkânına sahip olunabilir. Bu durum reklamın arama düzeyini anahtar kelime ile eşleştirerek görülme olasılığını artırır. Yüksek kalite puanları neden önemlidir ve ne işe yarar gibi sorular, bu noktada gündeme gelmektedir. Yüksek kalite puanları daha fazla görülme olasılığı sunar. Reklam sıralamalarında en üst sıralara geçebilmek için kalite puanlarının yüksek seviyelerde olması gerekmektedir. TBM’lerin düşük olması, daha az maliyet anlamına gelmektedir. Bu sayede daha az maliyet kullanılarak, daha fazla müşteriye ulaşma imkânı elde edilir. Yapılacak reklam kampanyalarında bu noktalara dikkat edilmesi, düşük kalite puanı gibi sorunları ortadan kaldıracaktır.

Vien Dijital Bülteni

Abone Olun Ve İçeriklerimizden Haberdar Olun!

Daha Fazla İçerik

Yeniden Pazarlama (ReMarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama nedir açıklanacak olursa, diğer adı remarketing olan bu terim pazarlama alanında popülerdir. Genellikle web sitelerine veya e-ticaret sitelerine giren ziyaretçilerin istenilen aksiyonu neden

Ürün Konumlandırma Nedir?

Ürün konumlandırma nedir sorusu pazarlamacılar için oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Yeni bir ürünü pazara sokma aşamasında ya da pazardaki mevcut ürünün satışı konusunda, bu