Oasis Dijital: Bizimle İletişime Geçin En Kaliteli Hizmetler

Etkili Marka Konumlandırma Stratejileri Nelerdir?

İçeriğimizi Paylaş

Etkili marka konumlandırma stratejileri nelerdir sorusu güçlü bir marka oluşturmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Güçlü bir markaya sahip olabilmek için akıllı stratejiler geliştirilmesi gerekir. Bu noktada marka konumlandırma stratejileri, hizmet edilen amaca göre farklılık gösterebilmektedir. Yani markalar tarafından sunulan hizmete ya da ürüne göre değişik şekillerde olabilir. Etkili marka konumlandırma stratejilerinden bahsedilecek olursa, şu şekilde sıralanabilir;

  • Müşteri hizmetleri, tüketicileri her sektörde cezbetmektedir. Bu noktada etkili bir müşteri hizmetleri stratejisi oluşturarak, memnuniyeti artırabilir ve marka konumlandırılmasına olumlu yönde katkı sağlanabilir.
  • Sunulan hizmetin ya da ürünün olumlu yönleri analiz edilerek, rakip araştırması yapılmalıdır. Böylelikle rakiplerden ayrışan özellikleri öne çıkarma stratejisi uygulanabilir. Yani gerçekleştirilen analizler sonucunda müşterilerin neler beklediği ve rakiplerin hangi alanlarda yetersiz kaldığı gibi konular, detaylı bir şekilde analiz edilmelidir. Böylelikle müşterilerin ihtiyaç duyduğu alanda markanın kullanılması gerekir.
  • Firmalar hizmetlerini ya da ürünlerin uygun fiyatlı olarak sunabilmek için, fiyat konumlandırma stratejisi kullanabilirler. Piyasaya göre ucuz bir ürün ya da hizmet konumlandırıldığında, geniş bir müşteri kitlesine sahip olabilmek mümkün olur. Ancak  markalar için uygun fiyat stratejisi belirlenirken, kaliteden taviz verilmemesi oldukça önemlidir.
  • Firmalar tarafından etkili bir rakip karşılaştırma stratejisi uygulanabilmektedir. Bu şekilde oluşturulan stratejiler reklam kampanyalarında kullanılabilir. Yani reklam kampanyalarıyla rakibe meydan okumak ve sunulan ürün ya da hizmet ile ilgili avantajlardan bahsetmek, etkili bir marka konumlandırma stratejisi olmaktadır.

Rekabetçi Marka Konumlandırması Neden Önemli?

Etkili marka konumlandırma stratejileri nelerdir konusunun içerisinde, rekabetçi marka konumlandırmasının neden önemli olduğundan da bahsetmekte fayda vardır. Bu konumlandırma sayesinde markalar iki önemli nitelik kazanmaktadır. Bu noktada tutarlılık ve görünürlük özelliğine sahip olabilmek mümkün olur. Uzmanlara göre sahip olunan markaları sürekli bir şekilde tutarlı olarak sunmak,  gelir artışını büyük oranda sağlamaktadır. Marka konumlandırması gerçekleştiren firmalar için, tutarlılık bu noktada oldukça önemli olmaktadır. Firmalar markalarını doğru bir şekilde konumlandırmayı başarabildiğinde, müşteriler ve firma arasında iyi bir ilişki ortaya çıkabilir. Bununla birlikte markanın görünürlüğü de artacaktır. Böylece markayı daha önce görmezden gelen kişiler tarafından fark edilme şansı elde edilebilir. Tüm bu özelliklerden dolayı rekabetçi marka konumlandırılması firmalar için büyük önem arz etmektedir.

Etkin Bir Marka Stratejisi İçin Gerekli Kriterler

Etkili marka konumlandırma stratejileri nelerdir kapsamında, etkin bir marka stratejisi için gerekli olan kriterlerin açıklanması gerekir. Pazarda çeşitli ürün ve hizmetlerin sunulması, birbirine benzeyen ürün ve hizmetlerle karşılaşma olanağını arttırmıştır. Bu noktada firmalar kendi farkını ortaya koyacak ve müşteri beklentilerini karşılayan bir strateji geliştirme ihtiyacı duymuştur. Firmaların farklı bir marka stratejisine sahip olması, bulundukları sektörde sürdürülebilir bir varlık gösterebilmesi için yeterli olmayabilir. Rakip firmalara göre daha güçlü olabilmek ve marka değerinin sürekliliğini sağlanabilmesi için,  en doğru şekilde tanımlanmış bir marka yönetimine sahip olmak gerekir. Böyle bir yönetim yapısının oluşturulması, etkin bir marka stratejisinin gerçekleştirilebilmesine olanak sağlar. Uygulamış olduğu stratejilerle sürekli ve net bir şekilde pazarda varlık sağlayabildikleri sürece markalar bulunduğu sektörde varlık gösterebilmektedirler. Oluşturulan stratejilerin etkin bir şekilde sağlanabilmesi için, firma çalışanlarının da bu stratejiye sadık kalması gerekir. Ayrıca stratejilere uygun bir şekilde çalışmalar gerçekleştirilmesi de önemlidir. Böylelikle marka stratejisi garanti altına alınmış olur. Firma içerisinde bulunan çalışanların geliştirilebilmesi ve markadan sorumlu bir hâle getirilebilmesi için, marka performansının çeşitli kriterlerle ölçülmesi büyük önem taşımaktadır. Bu şekilde marka değerini etkileyen kriterlerin ortaya çıkarılabilmesi sağlanır. Firmalar tarafından bir marka izleme sisteminin kurulması, etkin bir marka stratejisi için gerekli olan kriterler arasında yer almaktadır.

Vien Dijital Bülteni

Abone Olun Ve İçeriklerimizden Haberdar Olun!

Daha Fazla İçerik

Yeniden Pazarlama (ReMarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama nedir açıklanacak olursa, diğer adı remarketing olan bu terim pazarlama alanında popülerdir. Genellikle web sitelerine veya e-ticaret sitelerine giren ziyaretçilerin istenilen aksiyonu neden

Ürün Konumlandırma Nedir?

Ürün konumlandırma nedir sorusu pazarlamacılar için oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Yeni bir ürünü pazara sokma aşamasında ya da pazardaki mevcut ürünün satışı konusunda, bu