Oasis Dijital: Bizimle İletişime Geçin En Kaliteli Hizmetler

Facebook Reklam Modelleri Nelerdir?

İçeriğimizi Paylaş

Facebook reklam modelleri nelerdir sorusu, son zamanlarda merak edilen konular arasında yer almaktadır. Firmalar veya büyük markalar, Facebook ve Instagram üzerinden reklam verme işlemine büyük önem vermektedir. Çünkü milyonlarca kişi sosyal medya üzerinden reklamları takip etmekte ve ürün satın alma işlemi gerçekleştirmektedir. Facebook Busıness Manager hesabı üzerinden verilen reklamlar ile çok kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşmak mümkündür.  Facebook’ta reklam vermek isteyen kişiler, birkaç reklam modeliyle karşı karşıya kalmaktadır. Öncelikle reklam vermeden önce  firmanın bir amaç belirlemesi gerekir. Reklam fikri ve bu reklamın amacı aynı doğrultuda gerçekleşirse, daha fazla kişiye ulaşma imkânı sağlanır. Belli bir stratejiye sahip olmayan reklamlar, para kaybetmekten başka hiçbir işe yaramamaktadır. Facebook reklam modelleri açıklanacak olursa;

 • Erişim reklamları
 • Trafik reklamları
 • Etkileşim reklamları
 • Uygulama yüklemeleri reklamları
 • Video görüntülemeleri reklamları
 • Potansiyel müşteri bulma reklamları
 • Dönüşüm reklamları

Erişim Reklamları

Facebook reklam modelleri nelerdir sorusuna verilecek cevaplar arasında ilk sırada erişim reklamları almaktadır. Bu reklamlar kısıtlı bütçe ile birçok kişiye ulaşma imkânı sunmaktadır. Firmaların verdikleri bu reklamlar, daha fazla kişiye ulaşmak için 24 saatte bir aynı kişiye gösterilmektedir. Böylelikle avantajlı reklam modelleri içerisinde yer alır.

Trafik Reklamları

Bu reklamlar sayesinde firmaların oluşturdukları web siteler veya uygulamalara daha fazla kullanıcı çekme işlemi sağlanmaktadır. Verilen reklamlara tıklanarak, uygulamalara kısa sürede girilme işlemi gerçekleştirilir. Trafik reklamlarında birden çok format kullanılır ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekme işlemi sağlanır. Bu formatlardan bahsedilecek olursa;

 • Slayt Gösterisi
 • Carousel
 • Koleksiyon
 • Görsel
 • Video

Etkileşim Reklamları

Bir gönderinin daha fazla etkileşim alması ve birçok kişiye ulaşılarak dikkat çekmesi isteniyorsa, bu reklam modeli tercih edilebilir. Kendi arasında üçe ayrılan bu model oldukça etkili hizmet sağlamaktadır. Farklı alanlarda etkileşim alınmasına yardımcı olan, etkileşim reklam modellerinden kısaca bahsedilecek olursa;

 • Sayfa beğenmeleri, sayfa veya hesapların daha fazla beğenilmesi ve takipçi sayısı artırılmak isteniyorsa bu reklam modeli tercih edilebilir. Çok fazla beğeniye sahip olan sayfalara, etkileşim reklamları gösterilmektedir.
 • Gönderi etkileşimi etkileşimi yüksek olan kişilere gösterilerek, bu reklamı veren kişilerin gönderilerine ve videolarına yorum ve beğenilerin gelmesi sağlanır. Bu sayede kişilerin etkileşim oranları artacaktır.
 • Etkinlik yanıtları, bir etkinlik düzenleniyorsa takipçi sayısının artırılması ve bu etkinliğe daha fazla kişinin dahil olmasını isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Uygulama Yüklemeleri Reklamları

Mobil uygulamaların birçok kişiye ulaşması ve indirilmesini sağlamak için tercih edilen reklam modelidir. Facebook Business hesabından bazı ufak tefek işlemler gerçekleştirilerek, App store veya Play storeye entegrasyon işlemi gerçekleştirilebilir. Bu sayede reklam verme sağlanır.

Video Görüntülemeleri Reklamları

Bu reklam modelinde videoların görüntülenmelerinin daha yüksek olması sağlanmaktadır. Tercih eden kişiler tarafından birçok avantaj sağlar. Videoları izleyen kişiler yüzdelik dilimlere göre ayrılmaktadır. Aynı zamanda videoları izleyen kişiler, videoları ne kadar süre izlediklerine bağlı olarak bölümlere ayrılır.

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları

Diğer reklam modellerinden biraz maliyetli olan bir reklam çeşididir. Potansiyel müşterilerin ne kadar olduğuna bağlı olarak listeler belirlenir ve Facebook veri tabanında saklanır. Daha sonra Excel yoluyla dışarı aktarılır. Facebook üzerinden formu dolduran kişilere gönderilen reklam türüdür.

Dönüşüm Reklamları

Facebook reklam modelleri nelerdir sorusu baz alındığında, listenin son sırasında yer alan reklam modelidir. Bu platform üzerinden ürün veya hizmet satışı yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen reklam modelleri arasında yer alır. Satılacak ürüne veya hizmete dönüşüm sağlanması kapsamına girer. Dijital ortamda e-ticaret sitelerinin en çok tercih ettiği reklam modelleri arasındadır. Bu şekilde reklam vermek isteyen kişiler, Facebook Pixel’i sitelerine kurmalıdır.

Vien Dijital Bülteni

Abone Olun Ve İçeriklerimizden Haberdar Olun!

Daha Fazla İçerik

Yeniden Pazarlama (ReMarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama nedir açıklanacak olursa, diğer adı remarketing olan bu terim pazarlama alanında popülerdir. Genellikle web sitelerine veya e-ticaret sitelerine giren ziyaretçilerin istenilen aksiyonu neden

Ürün Konumlandırma Nedir?

Ürün konumlandırma nedir sorusu pazarlamacılar için oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Yeni bir ürünü pazara sokma aşamasında ya da pazardaki mevcut ürünün satışı konusunda, bu