Oasis Dijital: Bizimle İletişime Geçin En Kaliteli Hizmetler

Kopya İçerik Kontrolü Nasıl Yapılır?

İçeriğimizi Paylaş

Kopya içerik kontrolü nasıl yapılır sorusu güncel olarak merak edilmektedir. Dijital ortamda her gün binlerce içerik üretilmektedir. Bu içeriklerin her birinin özgün olması ve ziyaretçileri bilgilendirmesi gerekir. İçeriklerin kopya olmaması arama motoru optimizasyonu açısından oldukça önemlidir. Google’da ilk sıraları gelebilmek ve marka bilinirliğini artırmak için kopya içeriklerden uzak durulması gerekir. İnternet ortamında bulunan içeriklerin özgün olması için birçok firma araçlar kullanmaktadır. İçerik kontrol araçları ile kopya içerikler belirlenir. Bu kopya içerik kontrolleri ücretli araçlarla yapılabildiği gibi ücretsiz olarak hizmet veren araçlarda vardır. Bu araçlar açıklanacak olursa;

Copyscape

Kopya içerik kontrolünde kullanılan en eski araçlardan bir tanesidir. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanılan iki sürümü mevcuttur. Ancak ücretsiz sürümünün kullanıldığında yetersiz kaldığı ve içeriklerin tam olarak kontrolünü sağlamadığı görülmektedir. Belli bir ücret ödenerek, word metinlerin hızlı bir şekilde tarama işlemi yapılır. Siteye abone olan kullanıcılar taramak istedikleri içeriklerin URL’sini kopyalayarak, tarama işlemini gerçekleştirebilirler.

Grammarly

Kopya içerik kontrolü nasıl yapılır sorusu kapsamında ele alınacak araçlardan en kullanışlı olanıdır. Ücretsiz olarak kullanılan sürümü kısmen başarılı olsa da tam anlamıyla içerik kontrollerinin sağlanmasında yetersiz kalabilir. Ancak premium sürümü tam anlamıyla kullanıcıları istediğini verecektir. İçerik kontrolü yapılacak olan metnin kopyalanarak uygulamaya yapıştırılması ile tarama işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca metnin word dosyası olarak sisteme yüklenmesiyle de, tarama işlemi yapılabilir.

Turnitin

Kopya içerik kontrolü alanındaki etkili araçlardan bir tanesi olarak önerilmektedir. İçeri kontrollerinin yanı sıra dil bilgisi konularında da gelişmiş bir tarama yapar. Genellikle yurtdışında daha çok kullanılan bu uygulama, kaliteli bir kontrol sağlar.

WhiteSmoke

Kopya içerik kontrolü araçlarından farklı olarak bir mobil uygulamaya sahiptir. Özellikle bu içerik kontrol aracı hem outlook hem de word ile kullanabilir. Günümüzde popüler olan tarayıcılarda etkili bir şekilde çalışmaktadır. Uygulamada içerik kontrolü yapılırken aynı zamanda dil bilgisi konularında yapılan yanlışlar da detaylı bir şekilde gösterilmektedir. Uygulama içeriğinde bulunan dil bilgisi konuları ile ilgili videolar sayesinde eğitim alınabilir. Ancak verilen eğitimler İngilizcedir. Bu nedenle İngilizce içerik üreten kişiler tarafından daha fazla tercih edilen bir uygulama olmuştur.

QueText

Ücretsiz olarak kullanılan kopya içerik kontrol araçlarından bir tanesidir. İçeriklerin kopyalanarak, sitede yer alan metin kutusuna yapıştırılması ile tarama işlemi gerçekleştirilir. Metnin tamamının kontrol edilme süresi bir kaç dakika sürmektedir.

Kopya İçerik SEO Açısından Zararlı Mıdır?

Kopya içeriklerin paylaşılması web sitelerinin güvenilirliği açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sayfalarda yer alan kopya içeriklerin SEO açısından zararları dikkate alındığında, Google gibi arama motorlarının bu siteye olan güveni azalacaktır. Bu nedenle sitenin trafiğinde azalma yaşanacaktır. Zedelenen sayfa profilin eskisi gibi düzeltilmesi bir hayli zaman alacaktır. Sayfaların veya sitelerin kopya içeriklerden uzak durması bu noktada önemlidir. Düzenli olarak kopya içerik kontrollerinin sağlanması gerekir. Kopya içerik kontrolü nasıl yapılır konusunda bilgisi olmayan kişilerin profesyonel kontrol araçlarından birini kullanması uygun olacaktır. İçeriklerin SEO bakımından zararlı olup olmayacağı konusunda bazı ölçütler bulunur. Herhangi bir sitenin içeriğinin birebir kopyalanarak başka bir siteye yüklenmediği sürece, Google’dan içerik konusunda ceza alınması söz konusu değildir. Bir web sitesi yüzlerce sayfa olabilir. Bu sayfalardaki içeriklerinin bir düzineden fazlası kopya içerik olarak Google tarafından belirlenirse, arama motorlarında hangi içeriğinin ilk sırada yer alacağına dair kafa karışıklığı meydana gelebilir. Bu durumun yaşanmaması için düzenli içerik kontrollerini yapılması ve kopya içeriklerden uzak durulması önemlidir.

Vien Dijital Bülteni

Abone Olun Ve İçeriklerimizden Haberdar Olun!

Daha Fazla İçerik

Yeniden Pazarlama (ReMarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama nedir açıklanacak olursa, diğer adı remarketing olan bu terim pazarlama alanında popülerdir. Genellikle web sitelerine veya e-ticaret sitelerine giren ziyaretçilerin istenilen aksiyonu neden

Ürün Konumlandırma Nedir?

Ürün konumlandırma nedir sorusu pazarlamacılar için oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Yeni bir ürünü pazara sokma aşamasında ya da pazardaki mevcut ürünün satışı konusunda, bu