Oasis Dijital: Bizimle İletişime Geçin En Kaliteli Hizmetler

Marka Planlaması Nedir?

İçeriğimizi Paylaş

Marka planlaması nedir sorusu güçlü bir markaya sahip olmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu hedefin gerçekleştirilebilmesi için vizyon ve bilgi önemli olduğu kadar güçte oldukça önemli olmaktadır. Kurulduktan sonra markaların, ilerleyen zamanlarda sektörde aktif bir şekilde varlık gösterebilmesi için, marka olması büyük önem taşımaktadır. Marka olabilmek için uygulanan bütün işlemler, bir kimliğe sahip olabilmeye imkân tanımaktadır. Firmaların bu hedefe ulaşmak için uygulamış olduğu çeşitli yollar, farklı ve özgün bir kimliği oluşturabilme olanağını sağlar. Marka planlamasının doğru bir şekilde yapılması, sektörde adından söz ettiren bir marka olabilme fırsatını sunmaktadır. Bu noktada öncelikle yapılması gereken tüketicilerin ve rakip markaların detaylı bir şekilde analizinin sağlanmasıdır. Böylelikle marka olabilme hedefine doğru adımlarla yaklaşılabilir. Tüketiciler markaya karşı duydukları güven ve kimliğe göre alım işlemini gerçekleştirmektedirler. Son dönemlerde bir ürünün alımı esnasında, tüketiciler tarafından ürüne ve özelliklerine bakmanın yanında hangi marka tarafından üretildiğini de bakılmaktadır. Bu noktada güven vermeyen ya da marka kimliği oluşturmayan firmaların ürünlerine karşı ilgi az olmaktadır. Özellikle firmaların bir kimlik oluşturabilme adına çalışmalar gerçekleştirmesi gerekir. Ayrıca firmaların,  hedef kitlesine göre bölgesel, ulusal ya da uluslararası bir marka olabilmeyi hedeflemesi gerekir.

Marka Karakteri

Marka planlamasın nedir sorusunun cevabı verilirken, bu planlama dahilindeki marka karakterinden de bahsetmek gerekmektedir.Marka karakterinin oluşturulmasında, firmaların sahip olduğu özellikler oldukça önemlidir. Bu noktada özelliklerin markalara aktarılmasıyla, bir kimlik oluşturulabilmektedir. Tüketiciler tarafından marka için düşünülen ve hissedilen güvenilir, sıcakkanlı, prestij sahibi, yenilikçi ya da resmi gibi düşünceler, marka karakterini oluşturur. Birbirine benzeyen markaların ortaya çıkması sebebiyle marka karakteri meydana gelmiştir. Çünkü markalar bir farklılık arayışına girmişlerdir. Herhangi bir markanın karakterinin olması hedef kitle ile arasındaki bağı güçlendirmekte ve ilişkilerini farklı bir noktaya taşımaktadır. Bu noktada marka planlaması gerçekleştirilirken, marka karakterinin oluşturulma aşamasında hedef kitlenin özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. Yani hedef kitle markayı tercih ettiğinde, tüm ihtiyaçlarına ya da beklentilerine cevap bulabilmeli ve duygusal bir bağ oluşturabilmelidir. Hedef kitle ile güçlü bir bağın oluşturulması, beklentilerin gerçekleştirilmesi konusunda pozitif bir katkı sağlayacaktır. Marka karakteri içinde bulunduğu kurumun değerlerine de uygun bir şekilde oluşturulmalıdır.  Ayrıca markanın sloganı, ambalajı ve logosu, oluşturulmak istenen karakterle bir bütünlük oluşturmalıdır. Tüm bunlarla birlikte pazarlama çalışmaları için yapılan işlemlerde de, markanın karakterine uygun seçenekler kullanılmalıdır. Özellikle bu konuya dikkat edilmesi gerekir.

Marka Sloganı

Marka sloganı, karakteri simgeleyen kelime ya da cümlelerin meydana getirilmesidir. Marka planlamasında sloganın etkili bir şekilde oluşturulması gerekir. Böylece hem tüketici ile güçlü bir bağ kurulabilir hem de marka imajını büyük ölçüde destekler.

Marka Değeri

Marka değeri açıklanacak olursa, bir firmanın finansal değerlerini ifade etmektedir. Bu değeri ortaya koyan unsurlar ise, satış gelirleri, potansiyel satış gücü ve firmanın gelecekteki sahip olabileceği bütün finansal girdiler olmaktadır. Marka değerinin yüksek olabilmesi için finansal girdilerin yanında tüketicilerle iletişimin iyi olması ve müşterilerin sadakati gibi kavramlarda oldukça etkilidir.

Marka Sadakati (Brand Loyalty)

Marka planlaması nedir sorusu araştırıldığı kadar marka sadakati kavramı da oldukça merak edilmektedir. Marka sadakati, tüketicilerin markaya duyduğu bağlılıktır. Yani markadan herhangi bir alışveriş yaptığında, tekrardan aynı markadan alışveriş yapma davranışı göstermesine denilmektedir. Marka sadakatine sahip tüketiciler, fiyat ya da özelliklerine bakmadan sürekli olarak aynı ürünleri satın almaktadırlar. Müşteri sadakatini arttırabilmek için firmaların avantajlı pazarlama stratejileri oluşturması gerekir.

Vien Dijital Bülteni

Abone Olun Ve İçeriklerimizden Haberdar Olun!

Daha Fazla İçerik

Yeniden Pazarlama (ReMarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama nedir açıklanacak olursa, diğer adı remarketing olan bu terim pazarlama alanında popülerdir. Genellikle web sitelerine veya e-ticaret sitelerine giren ziyaretçilerin istenilen aksiyonu neden

Ürün Konumlandırma Nedir?

Ürün konumlandırma nedir sorusu pazarlamacılar için oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Yeni bir ürünü pazara sokma aşamasında ya da pazardaki mevcut ürünün satışı konusunda, bu