Oasis Dijital: Bizimle İletişime Geçin En Kaliteli Hizmetler

SEO’da Alan Adının Önemi Nedir?

İçeriğimizi Paylaş

SEO’da alan adının önemi nedir sorusu son dönemlerde popüler olan ve çok sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Alan adı, web sitelerin arama motoru optimizasyonu tarafından tanınmasına ve aramalarda ilk sıraya gelmelerine olanak sağlayan isimdir. Alan adları web sitelerinin çalışmalarını daha kolay gerçekleştirebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Alan Adı Nedir?

 Alan adlarının kullanılmasında dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunur. SEO’da alan adı kullanılırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedilecek olursa;

  • Alan adında kullanılan kelimelerin taşıdığı anlam
  • Alan adlarında yer alan karakter sayısı
  • Alan adlarının akılda kalıcı olması

Arama motoru optimizasyonuna bağlı olarak alan adı seçilirken genellikle az karakterli ve kısa isimlerden yana tercih yapılmalıdır. Çünkü arama motorları kısa isimleri daha öne çıkarmakta olup, bu isimlerin ziyaretçilerin akıllarında kalmasına olanak sağlar.

Alan Adı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adları web siteler açısından büyük önem taşıyan isimlerdir. Bu adların arama motorlarında ilk sırada olmalarının sağlanması ve ziyaretçilerin akıllarında kalmalarının daha kolay hâle gelmesi için, dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Günümüzde, SEO’da alan adının önemi nedir sorusunun yanında alan adı seçiminde dikkat edilecek konularda merak edilmektedir. Bahsedilecek olursa;

  • Bir alana adı seçilirken ilk yapılması gereken akılda kalıcı olmasına özen göstermektir. Bu nedenle uzun alan adlarının yerine kısa ve öz olanların tercih edilmesi gerekir.
  • SEO uyumlu anahtar kelimelerin kullanılması her açıdan büyük avantaj sağlamaktadır. En çok kullanılan ve popüler olan kelimeler seçilerek, bu kelimeler arasından bir alan adı oluşturulabilir.
  • Alan adlarında kullanılan kelimelerin, verilen hizmet ile alâkalı olması dikkat edilmesi konular arasında yer alır.
  • Alan adlarının seçiminde sayısal ve simgesel ifadelerden uzak durulması gerekmektedir.
  • Çok fazla yabancı kelime kullanımından kaçınmak gerekmektedir. Özellikle İngiliz alfabesinde yer almayan harflerin kullanılması, arama motorlarında bulunmayı zorlaştırabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için Türkçe kelimelerin alan adlarindai kullanılması daha doğru bir tercih olacaktır.
  • Alan adı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, seçim yapılacak adın geçmişi ve yaşıdır. Arama motorlarında öne çıkmak ve kendi web sitesini tanıtmak isteyen kişiler, belli bir geçmişe sahip olan alan adını tercih edebilir. Bu durum web siteler açısından birçok avantaj sağlamaktadır. İlk defa kullanılacak olan alan adlarının tek dezavantajı arama motorları tarafından ilk başlarda pek fazla gösterilmeyeceğidir.

Alan Adında Anahtar Kelime

 Alan adlarının kullanılmasında ve seçiminde tercih edilen kelimelerin uyumlu olması ve alan adıyla birebir aynı kelimelerin kullanılması, SEO bakımından avantaj sağlamaktadır. Alan adlarında kullanılacak kelimelerin kısa, öz ve akılda kalıcı olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Alan Adı Yaşının Ve Geçmişinin SEO’ya Etkisi

SEO’da alan adının önemi nedir sorusunun yanında kullanılacak olan alan adlarının geçmişi ve yaşı da merak edilen konulardan bir tanesidir. Daha önce kullanılan ve iyi bir geçmişe sahip alan adının tercih edilmesi, büyük avantaj sağlamaktadır. Bu adların farklı ve kötü bir amaçla kullanılması gibi bir durum söz konusuysa, ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu konuda gerekli araştırmaların yapılması oldukça önemlidir. Hiç kullanılmamış bir alana adı hakkında araştırma yapılmasına gerek duyulmamaktadır. Yeni kullanılacak olan alan adlarının tanınması biraz zaman almaktadır. Bu nedenle belli bir yaşa ve geçmişe sahip olan alan adlarının kullanılması, hem arama motorları tarafından tanınmak hem de daha hızlı bir şekilde web sitesi büyütmek için oldukça önemlidir.

Vien Dijital Bülteni

Abone Olun Ve İçeriklerimizden Haberdar Olun!

Daha Fazla İçerik

Yeniden Pazarlama (ReMarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama nedir açıklanacak olursa, diğer adı remarketing olan bu terim pazarlama alanında popülerdir. Genellikle web sitelerine veya e-ticaret sitelerine giren ziyaretçilerin istenilen aksiyonu neden

Ürün Konumlandırma Nedir?

Ürün konumlandırma nedir sorusu pazarlamacılar için oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Yeni bir ürünü pazara sokma aşamasında ya da pazardaki mevcut ürünün satışı konusunda, bu